Ön Kamera Neden Ters Çekiyor ? Nasıl Düzeltebilirim ?

Öz çekim çıktığından beri arka kamerayı çok nadir kullanıyoruz. Neredeyse her zaman ön kamera ile çekim yapar olduk. Arka kameradan çekeceğimiz manzara, doğa resimlerini artık ön kamera ile manzarayı arkamıza alıp çekmeyi daha çok tercih ediyoruz. Tabi çekim yaptığımız sırada cep telefonumuzun kamerası ters çıkarsa hayattan soğuyoruz ve o fotoğrafı at çöpe atıyoruz. Bu sorun hemen hemen her telefonda olur, biz de onu gidermek için başka programlarla çekmek zorunda kalırız. Sorunu gidirmek için tabi ki de bir yöntemimiz bulunuyor.

Cep Telefonumuzun Ön Kamerası Ters Çekiyor, Nasıl Düzeltebilirim ?

Android telefonlarda yapacağımız ufak değişiklik ile sorunu ortadan kaldırabiliriz. Cep telefonumuzun kamerasını açtığımızda ekranda gözüken dişli çarka benzeyen ayarlar kısmına tıklayalım. Hemen ardından ayarlarda bulunan “Resimleri Önizlendiği Gibi Kaydet” seçeneğine basarak aktif hale getiriyoruz. Bu şekilde yaparak artık ters çekimden kurtulmuş, normal çekim yaparak hayata tekrar tutunmuş oluyoruz.

iOs telefonlarda da kullanıcılar bu sorunu yaşamaktadırlar. Fakat iPhone cihazlarda bu sorunu düzeltmek için yapabileceğimiz ayar bulunmamaktadır. Yalnız bu sorunu gidermek için yazımızın başında bahsettiğimiz gibi ek bir program kullanmak zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi olan “Retrica” adlı programı Apple Store’dan ücretsiz olarak indiriyoruz. İndirdikten sonra Retrica uygulamasına giriş yaparak ayarlara giriyoruz. Ayarlardan Save as Preview seçeneğini ON yaparak değiştiriyoruz. Bu şekilde düzelttiğimiz takdir de ön kamera ile çektiğimiz fotoğraflar artık ters çıkmaz.

iPhone cihazlara da, Android cihazlar gibi program indirmeden düzeltme geldiği takdir de yazımızı tekrar yenileyeceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*